• Aktualności

          • Naukobus w naszej szkole

          • Do naszej szkoły przyjechał Naukobus z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
            Przez dwa dni, 9 i 10 maja 2024 roku, edukatorzy prezentowali uczniom interaktywne eksponaty w ramach programu „Nauka dla Ciebie”. Sala gimnastyczna stała się miejscem gdzie samodzielnie każdy mógł doświadczyć praw nauki i poszerzyć swoją wiedzę o otaczającym go świecie. Uczniowie mogli rozwiązywać łamigłówki oraz szyfry, dotknąć kuli plazmowej, zobaczyć jak powstaje film, poeksperymentować z dźwiękiem, zasiąść na wirującym krześle czy poznać pracę ludzkiego serca.
            Wszyscy wychodzili  uśmiechnięci i zadowoleni, i co równie ważne bogatsi w wiedzę, doświadczenie oraz chęć odkrywania świata nauki. Każdy uczestnik programu otrzymał również książeczkę „Poradnik młodego naukowca”, która zawiera propozycje wielu eksperymentów możliwych do wykonania w domu.
            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
            Wielką pomoc w organizację realizacji projektu w naszej szkole okazali Panowie: Józef Banach, Rafał Syty, Marcin Traczykiewicz i Łukasz Żmijan.  Kierujemy do nich serdeczne podziękowania.

          • Egzamin Ósmoklasisty

          •  

            W związku z rozpoczynającym się dzisiaj egzaminem naszym drogim ósmoklasistom życzymy sukcesów.

             

            POWODZENIA!

             

            Dyrektor, Wychowawca, Nauczyciele, Uczniowie i Rodzice.

             

             

          • Szkolne eliminacje konkursu Radość Czytania

          • 29 kwietnia 2024r. odbyły się eliminacje szkolne konkursu "RADOŚĆ CZYTANIA" w których wzięli udział uczniowie klas 1-3. Dwóch naszych utalentowanych uczniów- Martyna Żmijan oraz Dawid Majcher, zakwalifikowało się do etapu gminnego, który miał miejsce w Bibliotece Publicznej w Obszy.  Wielkie brawa za ich zaangażowanie, pasję oraz wyjątkową zdolność do odkrywania magii literatury 

            Eliminacje szkolne były czasem nie tylko intensywnej rywalizacji, ale również prawdziwej radości z odkrywania nowych książek i historii. Widząc zaangażowanie i pasję naszych uczniów, nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak będą reprezentować naszą szkołę w kolejnych edycjach konkursu.

            W zakładce "Sukcesy naszych uczniów" znajdują się zdjęcia z drugiego etapu konkursu, który odbył się 9 maja 2024r. w Obszy.

             

          • III Konkurs Poetycki Dzieci Szkół Województwa Lubelskiego "Niezłomni w moich oczach"

          • Z dumą ogłaszamy, że nasza szkoła ma kolejny powód do świętowania! Uczennica klasy trzeciej- Agata Droździel zdobyła trzecie miejsce w renomowanym konkursie poetyckim "Niezłomni w moich oczach", organizowanym na terenie naszego województwa lubelskiego. To ogromne wyróżnienie nie tylko dla niej, ale także dla naszej szkoły, która z dumą wspiera rozwijanie talentów naszych uczniów.

            Tekst wiersza poruszał nie tylko serca jury, ale także dotknął głęboko wszystkich czytelników. Jego głębia emocji, oryginalność wyrazu oraz umiejętność przekazywania myśli sprawiły, że zasłużył na uznanie w konkursie, który zgromadził utalentowanych poetów z całego regionu.

            Jesteśmy dumni z Agatki i jej osiągnięcia, które jest inspiracją dla wszystkich uczniów naszej szkoły. To dowód, że ciężka praca, pasja oraz determinacja przynoszą wymierne efekty. Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów na polu literatury oraz wszelkich dziedzinach. Jesteśmy pewni, że to dopiero początek jej literackiej podróży, która zapewne przyniesie wiele wspaniałych osiągnięć.

            A poniżej wiersz napisany przez Agatkę:

            "Tropem wspomnień"

            Opowiadają mi dziadkowie,

            opowiadają rodzice,

            z lasu wychodzili

            przez swoich wyklęci.

            Choć bali się komunistycznego oprawcy,

            lękali sowieckiego wroga-

            niezłomni jak wilki

            broniące swojej watahy!

            Ofiar było wiele a w sercu

            ich jedna myśl...

            Niepodległa Polska- to cel, nagroda!

            Opowiem Wam i ja,

            by czas nie przyćmił ich i niepamięć.

             

            Nie zapominajmy!

          • POŻEGNANIE PANI RENATY GRZYB

          • 30 kwietnia w naszej szkole miało miejsce pożegnanie Pani Renaty Grzyb, która przez całą swoją karierę zawodową była związana ze Szkołą Podstawową w Zamchu.

             Ten dzień dla społeczności szkolnej był bardzo wyjątkowy. Pani Dyrektor, uczniowie, nauczyciele i rodzice gorąco podziękowali pani Renacie Grzyb za trud włożony w edukację i sukcesy uczniów. Siódmoklasiści przygotowali także apel, w którym wierszem i piosenką wyrazili swoją wdzięczność za wiele lat pracy w naszej szkole. W krótkiej prezentacji zabrali przyszłą emerytkę na wycieczkę w przeszłość i zapewnili kilka chwil wzruszeń.

          • Uroczystość Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Uroczysta akademia, upamiętniająca Święto 3 Maja w naszej szkole, odbyła się 30 kwietnia. Uczniowie klasy IV, V i VII przygotowali montaż słowno-muzyczny opowiadający o wydarzeniach historycznych związanych z uchwaleniem najważniejszego dokumentu w państwie demokratycznym, jakim jest Konstytucja. Ten szczególny dzień uczcili wierszem, piosenką i tańcem .

          • Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia - Święto Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie, którym nie były obojętne losy naszej planety, chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu oblicza Matki - Ziemi.

            22 kwietnia obchodzimy ,,Dzień Ziemi”. Uroczystość z tej okazji przygotowali uczniowie  klasy VII i VI, mottem apelu w naszej szkole był krótki, ale jakże bardzo głęboki w swojej treści wiersz znanej poetki - Wisławy Szymborskiej:

             „Najwyższą formą materii jest człowiek - Ziemi mieszkaniec.

            Najwyższą formą istnienia - świadome jego działanie.

             Najwyższą formą działania - walka o pokój tej Ziemi.

             Najwyższą formą tej walki - siłami walczyć wspólnymi.”

                    Prowadzący, w pierwszej kolejności skłonili  widzów do refleksji nad tym, czy nasze działania i wybory, których dokonujemy na co dzień, nie przyczyniają się do pogarszania kondycji Ziemi, przypomnieli o znaczeniu segregacji odpadów oraz zagrożeniach środowiska, do których doprowadza działalność człowieka. W drugiej części uczniowie obejrzeli film edukacyjny, w którym podsumowano naszą wiedzę na temat ochrony środowiska. Na koniec widzowie obejrzeli inscenizację przygotowaną przez uczniów kl.VI  ,, Pani Ziemia”, która nawiązywała do tematyki działań proekologicznych i uświadamiała, że działając wspólnie, każdy z nas może chronić naszą planetę Ziemię.

          • Wizyta Clowna Waldusia w naszej szkole!

          • W środę 24.04.2024r. miło bylo nam gościć artystę - Clowna Waldusia, który od lat rozbawia dzieci swoimi charakterystycznymi występami, interaktywnymi pokazami i magicznymi sztuczkami. Jego wizyta w naszej szkole była nie tylko wspaniałą rozrywką, ale także zachętą do nauki! 

          • Akcja "Żonkile" - 81 rocznica powstania w getcie warszawskim

          • Już po raz dwunasty Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Jej celem jest rozpowszechnianie symbolu żonkila oraz szerzenie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami.  Wśród powstańców, walczących w getcie warszawskim był Marek Edelman. Polityk, działacz społeczny pochodzenia żydowskiego. To właśnie jego gest sprawił, że symbolem powstania stały się żółte żonkile. "Żonkile" symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. W naszej szkole również rozdawane były  papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

          • Jedziemy dalej!

          • W czwartek 19.04.24 w Obszy odbył się kolejny etap zawodów w piłce nożnej, gdzie niesiona zwycięstwem drużyna dziewcząt 7-8 reprezentująca naszą szkołę zanotowała kolejne zwycięstwo w mocnym stylu pokonując konkurencję z Chmielka, tym samym zapewniając sobie awans na kolejny etap zawodów. Reprezentacji chłopców 4-6 zabrakło niewiele gdyż tylko jedna bramka dzieliła ich od awansu a ich bilans meczowy to jedna porażka oraz jedno zwycięstwo po bardzo zawziętych meczach. 

          • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł matematyczny"

          • Uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Matematyczny” (sesja jesienna), który odbył się 14 grudnia 2023 roku.

            Konkurs rozgrywany był w czterech kategoriach wiekowych: klasa II, klasy III-IV, klasy V-VI, klasy VII-VIII. Każdy uczeń rozwiązywał test jednokrotnego wyboru składający się z 21 zadań o różnym stopniu trudności.

            Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując wysokie wyniki.

            Mamy zaszczyt poinformować, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie:

            klasa 2

            Martyna Żmijan laureat, 10 miejsce w kraju

            klasa 3

            Dawid Majcher laureat, 23 miejsce w kraju

            klasa 4

            Wiktoria Kowal laureat, 20 miejsce w kraju

            Radosław Jagielski laureat, 26 miejsce w kraju

            klasa 6

            Michał Wojcieszko laureat, 22 miejsce w kraju

            Marcel Żmijan laureat, 24 miejsce w kraju

            Kacper Danaj laureat, 26 miejsce w kraju

            klasa 8

            Kacper Granda laureat, 12 miejsce w kraju

            Gabriel Giza laureat, 16 miejsce w kraju

            Gabriel Kozimala laureat, 17 miejsce w kraju

            Bartosz Świerzko laureat, 21 miejsce w kraju

            Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, okazując szczególne zaangażowanie w naukę.

          • Nauka poprzez sport czyli zawody gminny w piłce nożnej

          •    12 kwietnia 2024 r na boisku piłkarskim przy Szkole Podstawowej w Obszy odybyły się zawody gminne w piłce nożnej dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w 4 kategoriach: Chłopcy 4-6, dziewczęta 7-8, chłopcy 7-8 a także reprezentacja "Tymbark" z klasy V. Rozgrywki rozpoczęły się od eliminacji "Pucharu Tymbark" gdzie nasza reprezentacja musiała uznać znaczącą przewagę gospodarzy, którzy pewnie pokonali nasz zespół. Kolejny mecz był niezwykle wyrównany i to rzuty karne przesądziły o awansie dziewcząt do kolejnego etapu. Chłopcy z kategorii 7-8 również walczyli zaciekle o miejsce na podium jednakże po cieżkim spotkaniu również musieli uznać wyższość drużyny gospodarzy. Dryżuna chłopców 4-6 pewnie wygrała swój mecz tym samym zapewniła sobie awans do kolejnego etapu rozgrywek.  Gratulacje wszystkim sportowcom za udział i zdobyte lokaty. Opiekunowie: Pani Agnieszka Czuryło, Pan Paweł Zwoliński.

          • Szkolne Obchody Święta Chrztu Polski

          • Historycy przyjęli, że 14 kwietnia 966 roku, w Wielką Sobotę Mieszko I przyjął chrzest. Wydarzenie to uznano za symboliczny początek polskiej państwowości. W 2019 roku Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski jako święto państwowe. Z tej okazji uczniowie klasy VII przygotowali uroczystą akademię, podczas której przypomniane zostały najważniejsze zagadnienia związane z przyjęciem chrztu przez Polskę. Mieliśmy okazję obejrzeć film "Chrzest Polski", a także posłuchać jak brzmi oficjalny hymn tego wydarzenia. Na koniec Amelia z klasy VII przeczytała fragment książki Andrzeja Krzysztofa Torbusa " O państwie księcia Mieszka i koronie króla Chrobrego"

          • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          • W 84 rocznicę Zbrodni Katyńskiej zebraliśmy się na apelu przy Dębie Pamięci, który posadzilismy dla upamiętnienia przodownika Piolicji Państwowej z Narola Pawła Grzesika, zamordowanego w 1940 roku. Odśpiewalismy hymn Polski, wysłuchaliśmy najważniejszych informacji dotyczących tamtych wydarzeń. Nastepnie minutą ciszy oddaliśmy hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

          • Opowieści o Egipcie.

          • W dniu 9.04.2024r. w murach naszej szkoły zagościł podróżnik Mateusz, który bardzo ciekawie i z humorem opowiadał ciekawostki o Egipcie. Uczniowie poznali zarówno starożytną historię tego kraju, jak i jego współczesną kulturę i sztukę. Prezentowane przez niego filmy z odbytej podróży przeplatane były dowcipnymi komentarzami, angażowaniem dzieci w liczne zabawy i przebieraniem w egipskie stroje.

             Wszyscy wspaniale się bawili, a jednocześnie był to czas ciekawej nauki historii, geografii i kultury egzotycznego dla nas państwa.

          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji w bibliotece szkolnej dzieci z oddziału przedszkolnego wysłuchały baśni pt: Księżniczka na ziarnku grochuoraz uzupełniały karty pracy z zadaniami . Dla wszystkich uczniów naszej szkoły zorganizowane zostały konkursy plastyczne.

          • Pasowanie na czytelnika

          • 22 marca w gronie czytelników naszej biblioteki powitaliśmy uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej - wypożyczanie książek oraz systematyczne rozwijanie umiejętności czytania.

            Uczniowie klasy I dowiedzieli się, jak należy dbać o ksiażki. Odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość dotyczącą bohaterów baśni i bajek.

            Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Na koniec zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiatkę uczniowie otrzymali dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.