• Aktualności

          • Uroczystość Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Uroczysta akademia, upamiętniająca Święto 3 Maja w naszej szkole, odbyła się 30 kwietnia. Uczniowie klasy IV, V i VII przygotowali montaż słowno-muzyczny opowiadający o wydarzeniach historycznych związanych z uchwaleniem najważniejszego dokumentu w państwie demokratycznym, jakim jest Konstytucja. Ten szczególny dzień uczcili wierszem, piosenką i tańcem .

          • Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia - Święto Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie, którym nie były obojętne losy naszej planety, chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu oblicza Matki - Ziemi.

            22 kwietnia obchodzimy ,,Dzień Ziemi”. Uroczystość z tej okazji przygotowali uczniowie  klasy VII i VI, mottem apelu w naszej szkole był krótki, ale jakże bardzo głęboki w swojej treści wiersz znanej poetki - Wisławy Szymborskiej:

             „Najwyższą formą materii jest człowiek - Ziemi mieszkaniec.

            Najwyższą formą istnienia - świadome jego działanie.

             Najwyższą formą działania - walka o pokój tej Ziemi.

             Najwyższą formą tej walki - siłami walczyć wspólnymi.”

                    Prowadzący, w pierwszej kolejności skłonili  widzów do refleksji nad tym, czy nasze działania i wybory, których dokonujemy na co dzień, nie przyczyniają się do pogarszania kondycji Ziemi, przypomnieli o znaczeniu segregacji odpadów oraz zagrożeniach środowiska, do których doprowadza działalność człowieka. W drugiej części uczniowie obejrzeli film edukacyjny, w którym podsumowano naszą wiedzę na temat ochrony środowiska. Na koniec widzowie obejrzeli inscenizację przygotowaną przez uczniów kl.VI  ,, Pani Ziemia”, która nawiązywała do tematyki działań proekologicznych i uświadamiała, że działając wspólnie, każdy z nas może chronić naszą planetę Ziemię.

          • Wizyta Clowna Waldusia w naszej szkole!

          • W środę 24.04.2024r. miło bylo nam gościć artystę - Clowna Waldusia, który od lat rozbawia dzieci swoimi charakterystycznymi występami, interaktywnymi pokazami i magicznymi sztuczkami. Jego wizyta w naszej szkole była nie tylko wspaniałą rozrywką, ale także zachętą do nauki! 

          • Akcja "Żonkile" - 81 rocznica powstania w getcie warszawskim

          • Już po raz dwunasty Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Jej celem jest rozpowszechnianie symbolu żonkila oraz szerzenie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności i potrzebę dialogu ponad podziałami.  Wśród powstańców, walczących w getcie warszawskim był Marek Edelman. Polityk, działacz społeczny pochodzenia żydowskiego. To właśnie jego gest sprawił, że symbolem powstania stały się żółte żonkile. "Żonkile" symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. W naszej szkole również rozdawane były  papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

          • Jedziemy dalej!

          • W czwartek 19.04.24 w Obszy odbył się kolejny etap zawodów w piłce nożnej, gdzie niesiona zwycięstwem drużyna dziewcząt 7-8 reprezentująca naszą szkołę zanotowała kolejne zwycięstwo w mocnym stylu pokonując konkurencję z Chmielka, tym samym zapewniając sobie awans na kolejny etap zawodów. Reprezentacji chłopców 4-6 zabrakło niewiele gdyż tylko jedna bramka dzieliła ich od awansu a ich bilans meczowy to jedna porażka oraz jedno zwycięstwo po bardzo zawziętych meczach. 

          • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł matematyczny"

          • Uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Matematyczny” (sesja jesienna), który odbył się 14 grudnia 2023 roku.

            Konkurs rozgrywany był w czterech kategoriach wiekowych: klasa II, klasy III-IV, klasy V-VI, klasy VII-VIII. Każdy uczeń rozwiązywał test jednokrotnego wyboru składający się z 21 zadań o różnym stopniu trudności.

            Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując wysokie wyniki.

            Mamy zaszczyt poinformować, że wśród laureatów znaleźli się uczniowie:

            klasa 2

            Martyna Żmijan laureat, 10 miejsce w kraju

            klasa 3

            Dawid Majcher laureat, 23 miejsce w kraju

            klasa 4

            Wiktoria Kowal laureat, 20 miejsce w kraju

            Radosław Jagielski laureat, 26 miejsce w kraju

            klasa 6

            Michał Wojcieszko laureat, 22 miejsce w kraju

            Marcel Żmijan laureat, 24 miejsce w kraju

            Kacper Danaj laureat, 26 miejsce w kraju

            klasa 8

            Kacper Granda laureat, 12 miejsce w kraju

            Gabriel Giza laureat, 16 miejsce w kraju

            Gabriel Kozimala laureat, 17 miejsce w kraju

            Bartosz Świerzko laureat, 21 miejsce w kraju

            Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, okazując szczególne zaangażowanie w naukę.

          • Nauka poprzez sport czyli zawody gminny w piłce nożnej

          •    12 kwietnia 2024 r na boisku piłkarskim przy Szkole Podstawowej w Obszy odybyły się zawody gminne w piłce nożnej dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w 4 kategoriach: Chłopcy 4-6, dziewczęta 7-8, chłopcy 7-8 a także reprezentacja "Tymbark" z klasy V. Rozgrywki rozpoczęły się od eliminacji "Pucharu Tymbark" gdzie nasza reprezentacja musiała uznać znaczącą przewagę gospodarzy, którzy pewnie pokonali nasz zespół. Kolejny mecz był niezwykle wyrównany i to rzuty karne przesądziły o awansie dziewcząt do kolejnego etapu. Chłopcy z kategorii 7-8 również walczyli zaciekle o miejsce na podium jednakże po cieżkim spotkaniu również musieli uznać wyższość drużyny gospodarzy. Dryżuna chłopców 4-6 pewnie wygrała swój mecz tym samym zapewniła sobie awans do kolejnego etapu rozgrywek.  Gratulacje wszystkim sportowcom za udział i zdobyte lokaty. Opiekunowie: Pani Agnieszka Czuryło, Pan Paweł Zwoliński.

          • Szkolne Obchody Święta Chrztu Polski

          • Historycy przyjęli, że 14 kwietnia 966 roku, w Wielką Sobotę Mieszko I przyjął chrzest. Wydarzenie to uznano za symboliczny początek polskiej państwowości. W 2019 roku Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski jako święto państwowe. Z tej okazji uczniowie klasy VII przygotowali uroczystą akademię, podczas której przypomniane zostały najważniejsze zagadnienia związane z przyjęciem chrztu przez Polskę. Mieliśmy okazję obejrzeć film "Chrzest Polski", a także posłuchać jak brzmi oficjalny hymn tego wydarzenia. Na koniec Amelia z klasy VII przeczytała fragment książki Andrzeja Krzysztofa Torbusa " O państwie księcia Mieszka i koronie króla Chrobrego"

          • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          • W 84 rocznicę Zbrodni Katyńskiej zebraliśmy się na apelu przy Dębie Pamięci, który posadzilismy dla upamiętnienia przodownika Piolicji Państwowej z Narola Pawła Grzesika, zamordowanego w 1940 roku. Odśpiewalismy hymn Polski, wysłuchaliśmy najważniejszych informacji dotyczących tamtych wydarzeń. Nastepnie minutą ciszy oddaliśmy hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

          • Opowieści o Egipcie.

          • W dniu 9.04.2024r. w murach naszej szkoły zagościł podróżnik Mateusz, który bardzo ciekawie i z humorem opowiadał ciekawostki o Egipcie. Uczniowie poznali zarówno starożytną historię tego kraju, jak i jego współczesną kulturę i sztukę. Prezentowane przez niego filmy z odbytej podróży przeplatane były dowcipnymi komentarzami, angażowaniem dzieci w liczne zabawy i przebieraniem w egipskie stroje.

             Wszyscy wspaniale się bawili, a jednocześnie był to czas ciekawej nauki historii, geografii i kultury egzotycznego dla nas państwa.

          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

          • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji w bibliotece szkolnej dzieci z oddziału przedszkolnego wysłuchały baśni pt: Księżniczka na ziarnku grochuoraz uzupełniały karty pracy z zadaniami . Dla wszystkich uczniów naszej szkoły zorganizowane zostały konkursy plastyczne.

          • Bohater On - włącz historię!

          • Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w projekcie edukacyjnym Bohater On. Jest to ogólnopolska kampania historyczna majaca na celu upamietnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego. Kl. VII przygotowała gazetkę promującą akcję. Uczniowie klasy. VIII wykonali plakat i kartkę dla powstańca. Wszyscy uczniowie naszej szkoły poznali wybrane fakty dotyczace wojny i powstania warszawskiego.