• Rok szkolny 2021/2022

        • Klasa V

        • Wycieczka do Warszawy

          Trzydniowa wycieczka do stolicy Polski (7-9 czerwca) pozwoliła nam choć trochę poznać piękne, warszawskie miejsca, zabytki i inne znane obiekty.
          Wspaniale było spojrzeć z wysoka na miasto, zobaczyć z bliska startujące i lądujące samoloty, poczuć atmosferę Stadionu Narodowego, ale przede wszystkim, choć przez chwilę, wyobrazić sobie, jakby to było zasiąść na krolewskim tronie. 

           

          Wiosenne prace

          Wiosna w pełni, przyszedł więc czas na  siew.
          W szkolnym ogródku,  w miejscu wyznaczonym dla naszej klasy,  zasieliśmy rzodkiewkę, szczypiorek i rukolę. A poza roślinami "dla ciała", zasadzilśmy też takie "dla ducha", czyli kwiaty.

          smiley
          Teraz z niecierpliwością będziemy sprawdzać, czy nasz siew wyda plon.

                  
                 

          Narodowe Święto Trzeciego Maja

          29 kwietnia w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Trzeciego Maja.
          Wraz z koleżankami i kolegami z klasy szóstej przygotowaliśmy krótką część artystyczną, która, mamy nadzieję, przybliżyła wszystkim ten ważny moment naszej historii, jakim  było uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

          My wiemy, jakie święto obchodzimy trzeciego maja i dlaczego jest dla nas, Polaków, tak ważne.

            

          A te piękne biało- czerwone kotyliony to wkład Magdy w naszą uroczystość smiley

          Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile"

          19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 
          Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.

          Dlaczego żonkile?

          Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził z żonkilami pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

          Nasza klasa włączyła się w akcję  Żonkile

          .  

          Dzień bez Plecaka

          1. kwietnia w naszej szkole był "DNIEM BEZ PLECAKA", czyli dniem, w którym wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przyszli bez plecaków i toreb. Zabawa polegała na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne przybory. Liczyła się pomysłowość i spryt – książki, zeszyty i inne artykuły szkolne można było spakować w dowolny, zabawny sposób.
          Oczywiście my także pokazalśmy swoją kreatywność, co widać na załączonym obrazku laugh

          Plecaczek dla dzieci z Ukrainy

          „Chcemy wywołać uśmiechy na buziach dzieci, które tyle przeszły” - mówią organizatorzy „Akcji Plecaczek”. Inicjatywa polega na przygotowywaniu małych plecaczków i przekazywaniu ich najmłodszym uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.
          My także włączyliśmy się do zorganizowanej w naszej Szkole akcji. 
          Mamy nadzieję, że skompletowane przez nas plecaki sprawią radość naszym ukraińskim koleżankom i kolegom.


           
                         

          Urodziny Magdy

          Magda postanowiła uczcić swoje urodziny w naszym towarzystwie. My jej odśpiewaliśmy Sto lat, złożyliśmy najserdeczniejsze życzenia i wręczyliśmy urodzinowe kartki. a Madzia poczęstowała nas pysznymi cukierkami. Było miło, słodko i radośnie.
          Jeszcze raz- WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO MAGDALENO! 
           

          Dzień Kobiet

          Marzec wyjął grosik srebrny,
          Teraz będzie mu potrzebny.
          Do kwiaciarni szybko pobiegł,
          Kupić bukiet na Dzień Kobiet!


           8 marca w naszej klasie to dzień, który wywołał uśmiech na twarzy u wszystkich dziewczyn. Bo jak się nie uśmiechać, gdy otrzymuje się od swoich kolegów śliczny kubeczek z napisem: Najpiękniejszasmiley
            Dziękujemy !

          Już za chwileczkę, już za momencik ferie zimowe będą się kręcić!

             FERIE ZIMOWE: 14-27 LUTEGO 2022 

            Ferie zimowe to dla uczniów wymarzony i zasłużony  czas odpoczynku, i zabaw na śniegu (chociaż to nie takie pewne). Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci i zdrowi  wrócili do szkoły, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących, tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. 
           Pamiętajmy także o wytycznych związanych z pandemią COVID-19 podczas korzystania ze środków transportu publicznego, kina, basenu itp.

          Dobrych rad kilka, aby ferie były pełne radości, dobrej zabawy i pozostawiły tylko miłe wspomienia-  
          BEZPIECZNE FERIE

          UDANYCH  I  BEZPIECZNYCH  FERII!

          Podzielmy się opłatkiem, złóżmy sobie życzenia...

          W tym roku musieliśmy trochę wcześniej podzielić sie opłatkiem. Już 17 grudnia po jasełkach spotkaliśmy się w klasie i dzieląc się opłatkiem, złożyliśmy sobie świąteczne życzenia- radosnych, pełnych uśmiechu i prezentów pod choinką świąt Bożego Narodzenia i samych udanych dni w 2022 roku.

          Choinko piękna jak las...

           Po szkolnej choince przyszedł czas na klasową. Piękny, pachnący lasem świerk pojawił się dziś w naszej klasie. Dziękujemy za to Rodzicom, a szczególnie dwóm Mamusiom, które (nie bez trudu) dostarczyły to wspaniałe drzewko, a my od razu przystąpiliśmy do jego strojenia i...
            

          Choinko piękna jak las,
          choinko zostań wśród nas!

          Ubieranie Choinki Szkolnej

          Nieodzownym elementem wyczekiwania na Boże Narodzenie jest ubieranie choinki. Tę tradycję podtrzymujemy w naszej Szkole. Właśnie dziś powiesiliśmy na szkolnym bożonarodzeniowym drzewku nasze papierowe aniołki.
             

          Święta Bożonarodzeniowe 2022 

          Po wizycie Mikołaja przygotowania do świąt ruszyły pełna parą. Rozpoczęliśmy je od wykonania papierowych aniołków, które ozdobią szkolną choinkę.
            Święta coraz bliżej...  

          Wizyta Św. Mikołaja

          Wszyscy piątkolasiści są grzeczni, co potwierdził przybyły do naszej klasy św. Mikołaj.

           Aby być w 100% pewnym, że zasłużyliśmy na prezenty, sprawdził nasze umiejętnosci wokalne. Potem już nie miał żadnych wątpliwości i wręczył nam słodkie paczuszki. 

             Oczywiście skorzystaliśmy też z okazji i zrobiliśmy sobie zdjęcie z Mikołajem i jego świtą. 

             Do zobaczenia za rok!

                           

          Dunajowanie

          Dunajowanie to śpiewanie kolęd kobietom, którym życzy się zamążpójścia. To prastary zwyczaj wywodzący się z Łukowej w powiecie biłgorajskim. Prawo do dunajowania mieli młodzi mężczyźni bez żon, ale także żonaci do 40. roku życia.
             Po wsiach chodzono w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Kolędnicy chodzili od domu do domu, ale wybierali tylko te, gdzie były panny na wydaniu. W zamian dunajnicy otrzymywali drobne pieniądze i jedzenie.
            W 2020 roku dunajowanie zostało  wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. 
            Aby pamięć o tej tradycji przetrwała, GOK w Łukowej zorganizował konkurs. Należało "odszyfrować" znaczenie słów gwarowych, zawartych w pieśniach dunajowych, które przestały funkcjonować w języku współczesnym.
          Oczywiście wzięliśmy udział w tej językowej zabawie. smiley

          Kartka dla obrońców granic

          Rozumiemy jak ofiarna jest służba żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej i policji i dlatego włączyliśmy sie do akcji "Kartka dla obrońców granic". Dla tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo przygotowaliśmy kartki z życzeniami, słowami wsparcia i podziękowaniami za służbę.

          BohaterON-włącz historię!


           BohaterON – włącz historię!
          to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. My także włączyliśmy się w tę akcję. Dzięki słuchowisku "Mały" roznosiciel nadziei poznaliśmy historię Pana Stanisława. Przenieśliśmy się wraz z nim do wojennej, powstańczej Warszawy i byliśmy świadkami pięknej przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Dowiedzieliśmy się, że nawet  w najtrudniejszych chwilach pojawiał się promyk nadziei i poczuliśmy, że warto było narażać życie, aby przenieść listy, które dawały nadzieję i dostarczały radości w świecie opanowanym przez zło. Przekonaliśmy się się, jak szybko trzeba było dorosnąć, i że w wojnie nie ma w pełni szczęśliwych zakończeń.

          # Szkoła do hymnu


          Klasa V włączyła się do akcji pod hasłem "SZKOŁA DO HYMNU".
          10 listopada o godzinie 11.11 wszyscy stanęli na baczność i odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
          W ten sposób uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości- 11 listopada.