• 25 kwietnia 2022 – uczniowie klasy VIII uczestniczyli w budowie modelu „Piramida Cheopsa”

• Uczniowie klasy VIII uczestniczyli w projekcie "Piramida Cheopsa" który realizowany był w Technikum im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu w roku szkolnym 2021/2022 w ramach działalności Roztoczańskiej Akademii Matematyki.

Celami Projektu – Piramida Cheopsa było:

• stworzenie atrakcyjnego sposobu przedstawiania wiedzy matematycznej na bazie obowiązującej podstawy programowej,
            • wzrost motywacji uczniów do uczenia się matematyki,
            • podniesie poziomu kształcenia matematycznego,
            • poznanie i stosowanie wybranych elementów z menu programu GeoGebra, ułatwiających proces uczenia się matematyki,
            • tworzenie modeli matematycznych,
            • wizualizacja brył geometrycznych i ich siatek.

W czasie realizacji projektu zostały przeprowadzone zajęcia on-line z GeoGebry dla uczniów i nauczycieli szkół, które zadeklarowały chęć uczestnictwa w projekcie. Zajęcia dotyczyły podstaw obsługi aplikacji GeoGebra oraz zagadnień z podstawy programowej matematyki szkoły podstawowej. W czasie zajęć uczniowie zapoznali się ze sposobem tworzenia figur płaskich w aplikacji GeoGebra, zakładka "Widok Grafiki” oraz projektowaniem brył, tworzeniem ich siatek w zakładce "Widok Grafiki 3D”. Wizualizacja modelu piramidy Cheopsa pozwoliła uczniom na utrwalenie i powtórzenie materiału zawartego w podstawie programowej potrzebnego do egzaminu ósmoklasisty.

W ramach realizacji projektu powstał model Piramidy Cheopsa w skali 1:40. Model zbudowany został z dziesięciu warstw składających się z prostopadłościanów (256 elementów – pierwsza warstwa, 225 – druga warstwa, 100 elementów – trzecia warstwa, 100 – czwarta warstwa, 100 – elementów piąta warstwa, 100 – szósta warstwa, 25 elementów – siódma warstwa, 25 elementów – ósma warstwa, 25 – dziewiąta warstwa, 4 elementy – dziesiąta warstwa), tj. 960. elementów. Prostopadłościany, z których powstał model Piramidy Cheopsa, zostały wykonane z tektury przez uczniów szkół podstawowych po wcześniejszym zaprojektowaniu siatek tych brył.

• Katyń... ocalić od zapomnienia.

• W tym roku obchodzimy 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Na przełomie kwietnia i maja 1940 r., decyzją najwyższych władz ZSRR, rozstrzelano ponad 21 tys. Polaków. Zamordowani zostali m.in. żołnierze Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji Państwowej, urzędnicy.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Tego dnia w 1943 r. nazistowskie Niemcy  opublikowały informację o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił święto poprzez aklamację 14 listopada 2007 r. Jego przesłaniem jest oddanie czci ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

W całym naszym kraju znajduje się wiele pomników i tablic poświęconych ofiarom radzieckiej zbrodni. Polacy nie zapomnieli o funkcjonariuszach i oficerach, którzy zostali bestialsko zamordowani. Wykonując wzorowo swoje obowiązki, budowali zaufanie obywateli do formacji, w których służyli. Za to należy Im złożyć hołd i oddać należny szacunek.

Nasza szkoła przystąpiła do programu patriotyczno- edukacyjnego ,,Katyń… ocalić od zapomnienia, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów mordu katyńskiego, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21 857 dębów pamięci. Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Bykowni, Twerze lub Charkowie. Dąb pamięci, który posadziliśmy upamiętnia przodownika Policji Państwowej z Narola Pawła Grzesika, zamordowanego w 1940 roku.

10 kwietnia obchodziliśmy 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką. Lecieli oni do Katynia na obchody 70. rocznicy mordu katyńskiego. Pamięć pomordowanych w Katyniu oraz ofiar katastrofy smoleńskiej uczciliśmy minutą ciszy.

• KLASA CZWARTA UCZY PRZEDSIĘBIORCZOŚCI.

• PRZEDSIĘBIORCZY UCZNIOWIE

Uczniowie klasy czwartej postanowili włączyć sie do kiermaszu wielkanocnego poprzez upieczenie babeczek i sprzedaż ich obok swojej klasy. Pomysł cieszył się ogromnym zainteresowaniem, miał trwać jeden dzień a przedłużył się do czterech. Część zebranych funduszy przekazano na kiermasz wielkanocny natomiast pozostałe pieniądze postanowiono wykorzystać na wspólny klasowy wyjazd. Gratulujemy pomysłu i czekamy na inne przedsiębiorcze pomysły z innych klas.

• WYCIECZKA DO RZESZOWA

• WYCIECZKA DO RZESZOWA W RAMCH PIERWSZEGO DNIA WIOSNY

W ramach Pierwszego Dnia Wiosny zorganizowano wycieczkę do Rzeszowa dla klas I-VIII. Dzień rozpoczęliśmy od wizyty w kinie „ Helios”. Młodsi uczniowie obejrzeli film „ To nie wypanda”, a starsi „ Za duży na bajki”. Po seansie wszyscy udali się do parku trampolin

„ Grawitacja”. Czekało tam mnóstwo atrakcji, między innymi arena z trampolinami do ćwiczeń i akrobacji, skośne trampoliny na ścianach oraz basen z gąbkami. Wszyscy świetnie się bawili. Uwieńczeniem wspaniałej zabawy był wspólny posiłek. Wszyscy zmęczeni ale zadowoleni wrócili do domu.

• KIERMASZ WIELKANOCNY

Dyrektor, Rada Pedagogiczna i uczniowie Szkoły Podstawowej

im. Jana Pawła II w Zamchu składają serdeczne podziękowania dla mieszkańców z Parafii p.w. Św. Jozafata w Zamchu za życzliwość i ofiarność w datkach podczas kiermaszu wielkanocnego. Pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby Fundacji „Żyj” im. Marty Szynal , Hospicjum im. „Małego Księcia” w Lublinie oraz na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Dzięki waszej ofiarności zebraliśmy

9740 zł.

Składamy, także podziękowania dla księdza Proboszcza za przychylność oraz umożliwienie zorganizowania kiermaszu przy kościele parafialnym. Szczególne podziękowania kierujemy do Koła Gospodyń Wiejskich z Zamchu za pomoc w organizacji i przygotowanie kiermaszu.